
Brit munkahelyek védelme a brit-indiai kereskedelmi megállapodásban
Az Egyesült Királyság kormánya határozottan visszautasította az ellenzéki pártok vádjait, amelyek szerint a legújabb, Indiával kötött kereskedelmi megállapodás hátrányosan érintheti a brit munkavállalókat. Jonathan Reynolds, az üzleti ügyekért felelős miniszter a BBC-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy „nincs olyan helyzet”, amelyben ő „valaha is eltűrné”, hogy a brit munkavállalók alacsonyabb bérért dolgozzanak egy kereskedelmi megállapodás következtében. A megállapodás egyik fontos eleme, hogy a nemzeti biztosítási járulékokra vonatkozó mentességet egy évről három évre hosszabbítják meg, ami azt jelenti, hogy a rövid távú vízummal dolgozó emberek csak a hazájukban fizetnek szociális biztosítási járulékokat, amikor külföldön dolgoznak. Az ellenzéki pártok ezt úgy értelmezik, hogy ez azt eredményezheti, hogy az indiai munkavállalók olcsóbbak lesznek a brit munkásokhoz képest, különösen mivel a brit munkáltatók nemzeti biztosítási járulékai nemrég emelkedtek.
A Konzervatív Párt vezetője, Kemi Badenoch azt állította, hogy ő hasonló megállapodást utasított el üzleti titkárként, mivel a megállapodás „kétfajta adót” tartalmaz, ami „százmilliókat” jelentene az Egyesült Királyságnak. A Liberális Demokraták helyettes vezetője, Daisy Cooper arra figyelmeztetett, hogy a mentesség „alááshatja a brit munkavállalókat, amikor már így is komoly nyomás alatt állnak Trump kereskedelmi háborúja és a Munkáspárt hibás munkadíj-adója miatt”. Nigel Farage, a Reform UK vezetője „igazán borzalmasnak” nevezte a megállapodást, hozzátéve: „Ez a kormány nem törődik a munkavállalókkal.” Reynolds azonban kijelentette, hogy a megállapodás nem fogja hátrányosan érinteni a brit munkavállalókat, rámutatva, hogy az Egyesült Királyságnak 16 olyan megállapodása van, amely megakadályozza a kettős adóztatást, és ezek több mint 50 országra vonatkoznak, beleértve az Egyesült Államokat, az EU-t és Dél-Koreát.
Reynolds megjegyezte, hogy a Konzervatívok és a Reform UK félreértik azt a helyzetet, amikor egy indiai cég egy munkavállalót rövid időre az Egyesült Királyságba másodállásba küld, vagy fordítva, amikor egy brit vállalat küld el egy munkavállalót Indiába. Ezzel szemben Matt Vickers, a Konzervatív Párt képviselője kijelentette, hogy pártja nem „félreértett” semmit, és hangsúlyozta, hogy szeretnék, ha a kereskedelmi megállapodások más országokkal is létrejönnének. Reynolds azonban biztos abban, hogy a megállapodás hatalmas gazdasági nyereséget jelent az Egyesült Királyság számára, és gyorsabb növekedést, magasabb béreket, valamint több adóbevételeket hozhat. Megjegyezte továbbá, hogy az indiai munkavállalóknak továbbra is meg kell fizetniük az NHS bevándorlási díját, és nem jogosultak a nemzeti biztosítási rendszer juttatásaira.
A megállapodás, amely három évig tartó tárgyalások eredményeként jött létre, megkönnyíti a brit cégek számára, hogy különböző termékeket, például whisky-t, autókat és egyéb termékeket exportáljanak Indiába, valamint csökkenti az Indiából az Egyesült Királyságba irányuló ruházati és lábbeli export adóit. Tavaly a két ország közötti kereskedelem összértéke 42,6 milliárd font volt, és a kormány becslése szerint a megállapodás révén ez a szám 2040-re évi 25,5 milliárd fonttal nőhet. A brit kormány szerint a ruházati cikkek, ékszerek és fagyasztott garnélák vámcsökkentése „olcsóbb árakat és szélesebb választékot” eredményezhet a fogyasztók számára.
A Skót Whisky Szövetség (SWA), amely szintén kedvezményezettje lesz a megállapodásnak, azt nyilatkozta, hogy az indiai vámok csökkentésével a skót whisky exportját 1 milliárd fonttal növelheti az elkövetkező öt évben, ezzel 1200 új munkahelyet teremtve az Egyesült Királyságban. A skót whisky vámja 150%-ról 75%-ra csökken, és várhatóan a következő évtizedben 40%-ra csökkentik. Jean-Etienne Gourgues, a SWA elnöke és a Chivas Brothers vezérigazgatója „játékmegváltoztatónak” nevezte a megállapodást az iparág számára, hangsúlyozva, hogy több mint 10 millió indiai fogyasztó, aki eddig nem engedhette meg magának a terméket, most hozzáférhet majd ahhoz.
Az üzleti és kereskedelmi minisztérium bejelentette, hogy brit cégek először „garantált és példa nélküli hozzáférést” kapnak India hatalmas közbeszerzési piacához, amely évente körülbelül 40 000 tendert jelent, összesen legalább 38 milliárd font értékben. Reynolds elmondta, hogy ez a legnagyobb kereskedelmi megállapodás, amelyet az Egyesült Királyság a Brexit óta kötött, és minden brit területet érinteni fog, különösen Skóciát, az Északot és a Midlands-t, mivel az iparágak elhelyezkedése miatt ott nagyobb hatással lesz. A megállapodás körüli viták és a benne rejlő lehetőségek továbbra is éles politikai diskurzusokat generálnak az Egyesült Királyságban.

