
XIV. Leo pápa új korszakot hirdet a katolikus egyházban
A halál fájdalmát követően egy új kezdet öröme. A májusi nap meleg fénye még magasan állt az égen, amikor egy hangos moraj futott végig Szent Péter tér körüli utcákon. Az egyik utca túloldalán az emberek meglepetten néztek egymásra, majd a telefonjaikra. Ekkor elkezdtek futni a Vatikán felé vezető keskeny sikátorokban. „Fehér füst, azt mondják, fehér füst!” kiáltották. Mire elérték a teret, a fehér köd még mindig lebegni látszott az Apostoli Palota bal oldalán, ahol 133 bíboros zárva volt, hogy megszavazzák az új katolikus egyházfőt. Amint a naplemente fénye átsütött a szent apostolok szobrain, a harangok boldogan zúgtak a téren, a fiatalok és idősek szlalomoztak a tömegben, miközben egy csoport nővér kézen fogva kerülte el az újságírókat és a kamerákat. Kevesebb mint három héttel ezelőtt Ferenc pápa áldását adta a tömegre a Szent Péter bazilika erkélyéről, és emléke még mindig ott lebegett a téren; szinte mindenki, aki megosztotta benyomásait, említette Ferencet, valamint az új pápának az ő nyomdokain járnia kell.
„Ma érkeztünk Amerikából” – mondta egy Amanda nevű nő a BBC-nek. „Áldásként érezzük. Ezt kerestük, és itt van.” „Istenien időzített!” viccelődött. Két divatos nő, akik a húszas éveikben jártak, azt mondták, hogy „majdnem sírni fognak”. „Ez egy történelmi pillanat, őrület” – mondta az egyik, hozzátéve, hogy reméli, hogy a következő pápa „legalább olyan jó lesz, mint az előző”. Ezt a gondolatot sokan megosztották az utolsó percekben, mielőtt bejelentették Leo XIV pápát. „Nem számít, honnan származik, amíg Ferenc nyomdokain halad, és egységet teremt mindannyiunk katolikusai számára” – mondta egy francia nő, miközben öt gyermekét irányította a tér eleje felé.
Amikor Dominique Mamberti, a proto-diakónus, aki a híres „Habemus Papam” beszédet hivatott elmondani a téren, megjelent az erkélyen, Szent Péter teljesen megtelt. Csend lett, amikor Robert Francis Prevost nevét felolvasták. Azok, akik tudták, hogy a Chicago-ban született 69 éves bíboros – aki sok éven át misszionáriusként dolgozott Peruban, mielőtt ott püspökké nevezték ki – potenciális pápaként már korábban is megjelenhetett. De sokan a téren kezdetben zavarban voltak, és a telefonhálózat teljes hiánya miatt a legtöbben nem tudtak utána nézni az interneten, így a legtöbb ember első benyomása Leo XIV pápáról az volt, ahogyan bemutatkozott a díszes erkélyről. Először láthatóan megindult, fehér és piros színű miseruhát viselt, és magabiztos, ha kissé akcentussal beszélt olaszul, egy sokkal hosszabb beszédet olvasott fel, mint elődje, Ferenc 2013-ban. „Szeretném, ha ez a békés üdvözlet elérné minden szívet és családot… és az egész világot. Legyen veletek a béke” – kezdte az új pápa, miközben a tér csendben hallgatta. Más pillanatokban a beszédét gyakori meleg tapssal fogadták, különösen, amikor a „béke” szót említette – ezt kilenc alkalommal tette meg – és Ferencet. A beszéd egy spanyol nyelvű részében, ahol Leo XIV felidézte perui tartózkodását, a téren szórványosan elhelyezkedő dél-amerikaiak tapsa hallatszott. Emellett hangsúlyozta az egység szükségességét, és a végén arra kérte a jelenlévőket, hogy imádkozzanak együtt. Amikor elkezdte mondani az Üdvözlégyet, mély zúgás támadt, ahogy a tér követni kezdte, némelyek saját nyelvükön imádkoztak.
A tömeg lassan elkezdett távozni a térről. Ahogy az emberek elhaladtak mellettük, egy fiatal pár szorosan ölelkezett, boldogan. „Még mindig libabőrös vagyok” – mondta Carla, aki Barcelonából érkezett. „Az energia fertőző, csodálatos – ez az első alkalom, hogy itt vagyunk, és számomra 100%-ban szürreális” – mondta Juan, aki Ecuadorból érkezett, és még soha nem járt a Vatikánban. Amikor megkérdezték, mi a reménye Leo XIV pápával kapcsolatban, azt válaszolta: „Hogy a Szentlélek vezesse őt. Remélem, ez azt jelenti, hogy mindannyian egyesülhetünk a jövőben.” Gemma, a római lakos azt mondta, hogy még a Robert Prevost nevével sem találkozott, amíg ma reggel Instagramon rá nem bukkant. „A tér reakciója nem volt olyan meleg” – tette hozzá barátja, Marco. „Ha olasz lett volna, mindenki felháborodott volna.” „De gyönyörű este volt, gyönyörű alkalom” – mondta Gemma. „Ez volt az első konklávém. És ez az új pápa csak 69 éves, szóval ki tudja, mikor lesz a következő?”
A tér kiürült. A Vatikán körüli éttermek megteltek zarándokokkal, pappal és turistákkal. Párban állva készítettek utolsó szelfiket a bazilika előtt. Az Apostoli Palotában – ami mostantól már nyitva állt – Robert Prevost egy pillanatra magánimát mondott. Ezután először lépett be a Sixtus-kápolnába Leo XIV néven, a 267. pápaként. Az észak-ír katolikusok is reagáltak az új pápa megválasztására, míg a Salfordi római katolikus püspök üdvözölte az Egyesült Államok első pápájának megválasztását. A megszokott hagyománynak megfelelően az újonnan megválasztott pápáktól elvárják, hogy változtassák meg nevüket. Leo XIV pápának a testvére, Louis azt mondta, hogy semmi sem lesz már ugyanaz az ő kinevezése után. Robert Prevost sok peruvi számára büszkeség forrása, hiszen ő az országukat képviseli.

