
Szovjet űrhajó zuhan vissza a Földre
Szombaton egy szovjet űrhajó egy darabja várhatóan visszatér a Földre, miután több mint ötven évig keringett az orbitális pályán. A Kosmos 482 nevű űreszközt 1972-ben indították el, hogy a Vénuszot tanulmányozza, de végül nem tudta elhagyni az alacsony Föld körüli pályáját, és négy darabra tört. A NASA jelentése szerint egyes fragmentumai közül valószínűleg a leszálló egység lesz az, amely újra belép a Föld légkörébe, és ennek egy része talán meg is éli a visszatérést anélkül, hogy teljesen elégne.
A Európai Űrügynökség (ESA) előrejelzése szerint a re-entry körülbelül május 10-én, 09:16 BST körüli időpontban várható, azonban ez az időpont több órát is változhat. Jelenleg sok ismeretlen tényező áll fenn a re-entry kapcsán, például hogy hol landolhat a űrszemét egy része, de ha túlélné a légkörbe való belépést, a Föld 70%-át borító óceánok miatt valószínűtlen, hogy jelentős károkat okozna. Stijn Lemmens, az ESA űrszemét csökkentési elemzője szerint „sokkal valószínűbb, hogy lottót nyerünk, mint hogy ez a űrszemét eltaláljon minket.”
A leszálló kapszula egy masszív, gömb alakú objektum, körülbelül egy méter átmérőjű és közel fél tonnát nyom. Ezt az eszközt úgy tervezték, hogy ellenálljon a Vénusz légkörének szélsőséges hőmérsékleteinek és nyomásának, ennek köszönhetően robusztus hőpajzzsal és tartós szerkezettel rendelkezik. Azért is gondolják a szakértők, hogy talán túlélheti az irányítatlan visszatérést a Föld légkörén keresztül. A leszálló egység eredetileg a Vénusz felé történő lassú ereszkedéshez tervezett ejtőernyő rendszere valószínűleg már régóta elöregedett, hiszen több mint ötven évet töltött az űrben.
A Földön élő emberek számára a kockázat alacsonynak számít, de a kapszula várható repülési útvonala azt jelenti, hogy a landolás helye bárhol lehet 51,7° északi és déli szélesség között, így a lakott világ nagy részét lefedi. Ez azt jelenti, hogy a kapszula a legészakibb Londonig, vagy a legdélebbi Dél-Amerika csücskéig landolhat. Az irányítatlan űrszemét incidensek már korábban is előfordultak. Lemmens elmagyarázta, hogy „az ember által készített tárgyak légkörbe való visszatérése meglehetősen gyakori jelenség”, nagyobb űreszközök esetében hetente, kisebbek esetében pedig naponta történik. Az objektumok jellemzően elégnek a Föld légkörében, mielőtt elérnék a talajt.
A Kosmos 482 jelenleg szorosan figyelemmel kísérik a nemzetközi űrügynökségek. Lemmens hangsúlyozta, hogy a jövőbeli űreszközöket úgy kell megtervezni, hogy biztonságosan tudják eltávolítani magukat az orbitális pályáról, lehetőleg irányított visszatérések révén. Ez lehetővé teszi a landolási helyek pontos előrejelzését, csökkentve ezzel annak kockázatát, hogy a szemét lakott területeket érjen el, ezzel védve az embereket és az ingatlanokat, miközben „kezeljük az űrszemét környezeti hatását”.
Ez az esemény tehát nemcsak figyelemre méltó a tudományos közösség számára, hanem rávilágít arra is, hogy milyen fontos a jövő űrhajóinak tervezése és a környezetvédelmi szempontok figyelembevétele a Földön és azon kívül is. A Kosmos 482 visszatérése tehát nem csupán egy történelmi pillanat, hanem egy újabb lépés a világűr használatának és a vele járó kihívások kezelésének megértésében.

