
Robert Prevost, a megújult Leo XIV pápa
Robert Francis Prevost, akit a Vatikánban, Szent Péter-bazilika erkélyéről jelentettek be, a katolikus egyház 267. pápája, Leo XIV néven fog szolgálni. Az előző pápához, Ferenchez hasonlóan Prevost is az Egyesült Államokban született, de hosszú éveket töltött Dél-Amerikában, így az amerikai mellett latin-amerikai kardinálisnak is tekinthető. A 69 éves Prevost Chicagóban született, spanyol és francia-olasz származású szülők gyermekeként. Már fiatal korában, 1982-ben pappá szentelték, és három évvel később Peruba költözött, ahol misszionáriusként tevékenykedett. Az Egyesült Államokba rendszeresen visszatért, hogy papként és prior-ként szolgáljon szülővárosában.
Prevost perui állampolgársággal is rendelkezik, és emlékezetes alakja lett a marginalizált közösségekkel való munkájának, valamint a hídépítésnek, amelyet az egyház és a társadalom perifériáján élők között végzett. Tíz éven át volt helyi plébános és tanár a trujillói szemináriumban, amely Északnyugat-Pérúban található. Pápaként az első szavai között emlékezett meg Ferenc pápáról, akinek bátor, bár gyenge hangját sokan a fülükben hallják. „Egyesítve és kéz a kézben Istennel, haladjunk együtt” – mondta a lelkes tömegnek.
Prevost az Augustinus-rendi közösséghez tartozik, és 2014-ben Ferenc püspökké nevezte ki Chiclayóban, Peruban. Magas rangú szerepe miatt, mint a Latin-Amerikai Püspöki Dicasterium prefektusa, jól ismert a bíborosok körében, mivel feladata a püspökök kiválasztása és felügyelete volt. 2023 januárjában érsek lett, és néhány hónapon belül bíborossá nevezték ki. Az új pápa irányvonalának figyelemmel kísérése érdekében a figyelem hamarosan arra irányul, hogy Prevost folytatja-e Ferenc reformjait a római katolikus egyházban.
Prevost nézetei a migránsok, a szegények és a környezetvédelem terén valószínűleg hasonlóak Ferenc pápáéhoz. Egykori szobatársa, John Lydon tiszteletes a BBC-nek nyilatkozva Prevostot „nyitott”, „valósághű” és „nagyon aggódó a szegényekért” jellemzi. A pápa személyes hátteréről elmondta, hogy bevándorlók családjában nőtt fel, ahol szülei erősen elkötelezettek voltak a katolikus közösség iránt. „Az Egyesült Államokban születtem, de a nagyszüleim mind bevándorlók voltak, franciák, spanyolok… Nagyon katolikus családban nőttem fel” – mondta.
Bár Prevost az Egyesült Államokban született, a Vatikán a második pápaként hivatkozik rá az amerikai kontinensről, mivel Ferenc pápához hasonlóan ő is Dél-Amerikából származik. Az utóbbi időben Prevost nézetei ütközésbe kerültek az Egyesült Államok alelnöke, JD Vance álláspontjával. Egy, az ő nevében létrehozott közösségi média fiók kritikus megjegyzéseket osztott meg a Trump-adminisztráció migrációs politikájáról, és megosztott egy cikket, amely Vance Fox News-os interjúját bírálta. „JD Vance téved: Jézus nem arra kér minket, hogy rangsoroljuk mások iránti szeretetünket” – olvasható volt a posztban, amely a National Catholic Reporter weboldalán megjelent kommentár címét repetálta.
Prevost perui tevékenységei során nem tudta elkerülni a szexuális visszaélésekkel kapcsolatos botrányokat, amelyek árnyékot vetettek az egyházra, habár egyházmegyéje határozottan tagadta, hogy bármilyen eltussolásban részt vett volna. A Leo név választásával Prevost elkötelezettségét jelzi a dinamikus társadalmi problémák iránt, ahogy azt a szakértők is értelmezik. Az első Leo pápa, akinek pápasága 461-ben ért véget, Attila hun királlyal találkozott, és megakadályozta, hogy Róma ellen támadjon. Az utolsó Leo pápa 1878 és 1903 között vezette az egyházat, és jelentős hatású tanulmányt írt a munkásjogokról.
Az új pápa LGBT-vel kapcsolatos nézetei még nem világosak, de egyes konzervatív csoportok úgy vélik, hogy Prevost talán kevésbé támogató, mint Ferenc. Ugyanakkor Leo XIV kifejezte támogatását Ferenc egy olyan nyilatkozata iránt, amely engedélyezi a házasság előtti áldások adását az azonos nemű párok számára és más, „rendellenes helyzetekben” élők számára, bár hangsúlyozta, hogy a püspököknek a helyi kontextusok és kultúrák figyelembevételével kell értelmezniük az ilyen irányelveket.
A klímaváltozásról szólva Prevost hangsúlyozta, hogy elérkezett az idő, hogy „a szavaktól a cselekvésig” lépjünk. Felhívta az emberiséget, hogy építsenek ki „kölcsönös kapcsolatot” a környezettel. A Vatikánban konkrét intézkedésekről is beszélt, beleértve a napelemek telepítését és az elektromos járművek használatát. Leo XIV támogatta Ferenc döntését, amely lehetővé tette, hogy nők csatlakozhassanak a Püspöki Dicasteriumhoz először. „Több alkalommal láttuk, hogy a női nézőpont gazdagítja a folyamatot” – mondta a Vatikáni Híreknek 2023-ban. 2024-ben a Katolikus Hírszolgálatnak azt nyilatkozta, hogy a nők jelenléte „jelentősen hozzájárul a kereséshez, hogy kik lehetnek a legjobb jelöltek az egyház püspöki szolgálatára”. Anna Rowlands szerint a pápa „kissé túlterhelt” volt, de nyugalma is „fokozódott”. A salfordi római katolikus püspök üdvözölte az Egyesült Államok első pápájának megválasztását, amely egy új korszakot jelent az Egyház történetében.

