Gazdaság,  Hírek

Milyen juttatásokat hoz a UK-US vámmegállapodás?

A legfrissebb hírek szerint az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok megállapodást kötött a két ország között kereskedelmi forgalomban szereplő egyes termékek vámjairól. Donald Trump elnök átfogó, 10%-os vámot vetett ki a világ számos országából érkező importtermékekre, amely a legtöbb brit termékre is vonatkozik az Egyesült Államokba érkezve. Azonban a legújabb megállapodás értelmében bizonyos brit exporttermékek, például autók, acél és alumínium esetében csökkentették vagy eltörölték a vámokat.

A megállapodás részleteit Trump a közösségi médiában „fontos kereskedelmi megállapodásként” említette, de valójában nem az, mivel nem rendelkezik azokkal a hatáskörökkel, amelyek szükségesek egy szabadkereskedelmi egyezmény aláírásához, mint amilyet India és az Egyesült Királyság kötött a közelmúltban. A kongresszusnak kell jóváhagynia egy kereskedelmi megállapodást, ami hosszabb időt vehet igénybe, mint a Trump által bevezetett vámok 90 napos felfüggesztése. Ez a megállapodás csupán egy szűk keretet jelent, és várhatóan hónapokig tartó tárgyalások és jogi eljárások követik majd.

Trump 25%-os vámot vetett ki az Egyesült Államokba érkező autókra és autóalkatrészekre, amely már egy 2,5%-os vámot is tartalmazott. Az új megállapodás értelmében ez a vám 10%-ra csökkent, de csak maximum 100,000 brit autóra, ami megegyezik a tavalyi brit autóexport mennyiségével. Azonban minden autó, amely a meghatározott kvóta felett kerül exportálásra, 27,5%-os importvám alá esik. Az autók a legnagyobb brit exporttermékek közé tartoznak az Egyesült Államokba, értékük tavaly körülbelül 9 milliárd font volt. A Jaguar Land Rover, amely autóinak közel egynegyedét az Egyesült Államokba exportálja, azt nyilatkozta, hogy a megállapodás „nagyobb bizonyosságot biztosít ágazatunk számára”. Az autóipari vezetők azonban figyelmeztettek, hogy a kvóta valójában korlátot szabhat a versenyképes export mennyiségének.

Jelenleg az Egyesült Királyság is 10%-os vámot vet ki az Egyesült Államokból érkező autókra, de nem világos, hogy ez a megállapodás milyen változtatásokat hoz ebben a tekintetben. Az Egyesült Államok korábban azt követelte, hogy ezt a vámot csökkentsék 2,5%-ra, és a brit pénzügyminiszter, Rachel Reeves jelezte, hogy nyitott az ilyen irányú változtatásokra. Trump bejelentette, hogy a Rolls-Royce motorok és repülőgépalkatrészek vámmentesen exportálhatók az Egyesült Államokba. Az acélra és alumíniumra vonatkozó 25%-os vámot, amely márciusban lépett életbe, eltörölték, ami kedvező hír a brit acélipari cégek, például a British Steel számára, amelyet kormányzati ellenőrzés alá vontak, hogy megőrizzék működésüket.

A Fehér Ház azonban közölte, hogy kvótát fognak bevezetni az Egyesült Királyság acél- és alumíniumtermékeire, valamint bizonyos származékos termékekre. Jelenleg nem világos, hogy az Egyesült Királyság mennyi acél- és alumíniumterméket exportálhat az Egyesült Államokba a kvóta keretén belül anélkül, hogy további vámokat kellene fizetnie. Az is kérdéses, hogy a vámmentesség vonatkozik-e az acél származékos termékekre, és hogy csak az Egyesült Királyságban olvasztott és öntött acél esetén élvezhetik-e a vámkedvezményeket.

A gyógyszerek terén még mindig sok a kérdés, mivel az Egyesült Királyság jelezte, hogy folytatni szeretné a munkát az ezen a területen fennálló kölcsönös vámokkal kapcsolatban. Az Egyesült Államok azt mondta, hogy mindkét ország „haladéktalanul jelentős kedvezményeket tárgyal” a gyógyszerek terén. A gyógyszerek a brit export egyik legnagyobb területét képezik az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelemben, tavaly értékük 6,6 milliárd font volt, ezzel a második legnagyobb exporttermékké vált az Egyesült Államokba.

A digitális szolgáltatásokra vonatkozó 2%-os brit adó a megállapodás keretében nem változott, ami vitatott kérdés maradt. Azok a vállalatok, amelyek közösségi médiát, keresőmotorokat vagy online piactereket üzemeltetnek, kötelesek ezt az adót megfizetni, ha éves globális bevételük meghaladja az 500 millió fontot, és az Egyesült Királyság felhasználóitól származó bevételük meghaladja a 25 millió fontot. Ez a küszöbérték könnyen elérhető az olyan amerikai technológiai óriások számára, mint a Meta, Google vagy Apple.

A megállapodás értelmében az Egyesült Királyság elengedte az Egyesült Államokból érkező marhahúsra vonatkozó 20%-os vámot, és a kvótát 1,000 tonnáról 13,000 tonnára emelte. Ennek fejében az Egyesült Királyság alacsonyabb áron kapta meg ugyanazt a kvótát, mint más országok. Fontos megjegyezni, hogy a megállapodás nem érinti az Egyesült Királyság élelmiszerbiztonsági szabályait, és az amerikai hormonkezelt hús nem kerülhet brit piacra. Az Egyesült Államok korábban a mezőgazdasági termékek, például a növekedési hormonokkal kezelt marhahús szabályainak enyhítését sürgette, de az Egyesült Királyság a jövőbeli EU-val való „Brexit újraindítása” érdekében a szigorúbb uniós szabályok mellett döntött.

A megállapodás keretében az Egyesült Államokból érkező etanol vámját is eltörölték. A Brit Mezőgazdasági Szövetség aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a megállapodásban szereplő „jelentős mennyiségű bioetanol” a brit mezőgazdasági termelők számára problémát jelenthet. Az Egyesült Államok elnöke azt mondta, hogy a vámok a vállalkozások számára „a legfélreértettebb dolog”, és további intézkedéseket helyezett kilátásba. A legújabb tárgyalások az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi háború de-eszkálásának erősebb jelei, és Trump új kereskedelmi megállapodása az Egyesült Királysággal megmutatta, milyen típusú egyezményeket tervez világszerte.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c15ng4g5g0eo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük