
A NASA megmentése önmagától – vajon ez a milliárdos megfelelő választás?
Jared Isaacman, az amerikai milliárdos üzletember, ambiciózus jövőképpel rendelkezik az emberiség számára. Az első űrutazását 2021-ben tette meg, melyet magánútnak szánt, és amelynek költségeit körülbelül 200 millió dollárra (160 millió font) becsülik. Isaacman célja, hogy az űrutazás ne csupán a kiváltságosok, mint a NASA hivatásos űrhajósai és a gazdagok számára legyen elérhető, hanem a tömegek számára is. „Azt szeretnénk, hogy 600 ezer ember utazhasson az űrbe,” mondta a sajtónak. Később hozzátette: „Meggyőződésem, hogy mindannyian egy olyan világban akarunk élni, mint a Star Wars vagy a Star Trek, ahol az emberek beszállnak az űrhajóikba.” Isaacman, akinek a 1,9 milliárd dolláros (1,46 milliárd font) vagyona jelentős részét a 1999-ben alapított, pénzforgalmi szolgáltató cégéből szerezte, a 2021-es küldetés során a SpaceX űrhajójának további három tagját is támogatta, ami a repülés iránti régóta tartó szenvedélyéből fakad.
Azóta Isaacman számos újabb kalandot élt át: tavaly egy fejlesztett SpaceX kapszulában utazott, ahol az első kereskedelmi űrsétát is végrehajtotta. A küldetés során egy kísérleti űrruhát tesztelt, és új költségcsökkentési protokollt dolgozott ki, amellyel a légzsilip használata nélkül tudott ki- és beszállni az űrhajóba. Isaacman ikonikus fényképe, amelyen a világ a lábai előtt hever, megmutatta, hogy nem csupán egy gazdag playboyról van szó, aki a Star Trek világában szeretne játszadozni, hanem egy olyan emberről, aki a jelenlegi technológia határait próbálja kitolni.
Isaacman legújabb teljesítménye, hogy Donald Trump múlt decemberben őt jelölte a NASA új vezetőjének. Felmerül a kérdés, hogy miért döntött Trump Isaacman mellett, és milyen feladatokat bízott rá, különösen, mivel Trump a SpaceX tulajdonosát, Elon Muskot is kormányzati szerepre nevezte ki, hogy csökkentse a szövetségi költségvetést 2 billió dollárral (1,6 billió font). A NASA vezetőjének kinevezése elnöki pozíció, de a szenátus jóváhagyásához is szükség van. Ha Isaacman kinevezését megerősítik, az szélesebb kérdéseket vet fel az emberiség űrbeli jövőjével kapcsolatban, figyelembe véve a tömegek számára elérhető űrutazásról alkotott elképzeléseit.
A NASA vezetői a múltban változatos háttérrel rendelkeztek: néhányan, mint a korábbi vezető, Bill Nelson, volt űrhajósok voltak, míg mások, mint Michael Griffin, kormányzati háttérrel érkeztek. Isaacman a Musk és Jeff Bezos mellett az új milliárdosok generációjához tartozik, akik megkérdőjelezik a régi rendszert az űrben. Ezek az üzletemberek felgyorsították az innováció ütemét, és céljuk az emberi űrutazás költségeinek drasztikus csökkentése.
Isaacman kinevezésének napján egy X-en közzétett nyilatkozatban bepillantást nyújtott a jövőképébe. „Ez a második űrkorszak csak most kezdődik. Elkerülhetetlen, hogy virágzó űrközgazdaság alakuljon ki – egy olyan, amely számtalan lehetőséget teremt az emberek számára, hogy az űrben éljenek és dolgozzanak… A NASA-nál… elindítjuk azt az időszakot, amikor az emberiség igazi űrutazó civilizációvá válik.”
Bár sok elnök beszélt az űrhajósok Holdra küldéséről az Apollo holdraszállások befejezése óta, Trump volt az első, aki a beszédeket tettek követésére váltotta, amikor jóváhagyta a NASA Artemis programját, hogy embereket küldjenek vissza a Holdra első ciklusában. Az ő nyilvános rekordja azt sugallja, hogy nagy támogatója a NASA-nak. Azonban a NASA rakétája, a Space Launch System (SLS) késlekedése és az emelkedő költségek valószínűleg megváltoztatták a gondolkodását. Ekkor Musk SpaceX és Bezos Blue Origin cégei újrahasználható, alacsony költségű Holdrakétákat fejlesztenek.
A NASA jövője szempontjából kérdéses, hogy mit kezdjenek az SLS rakétával. A NASA Ellenőrző Hivatala (OIG) 2021-ben jelentette, hogy a költségek 4,1 milliárd dollárra (3,3 milliárd font) rúgnak minden egyes indítás esetén. Ezzel szemben a SpaceX Starship rakétarendszere körülbelül 100 millió dollárba (80 millió font) kerül indításonként, és Musk célja, hogy ezt az összeget még tovább csökkentse. A verseny a két milliárdos között várhatóan felgyorsítja az innovációt és tovább csökkenti a költségeket.
A NASA jelenlegi költségszerkezetével kapcsolatban több szakértő is úgy véli, hogy radikális változásokra van szükség. A NASA által használt „költségplusz” szerződések nem ösztönzik a költségek csökkentését, és a NASA saját költségvetése a kongresszus ellenőrzése alatt áll. A közeljövőben várhatóan komoly viták alakulnak ki a NASA jövőjéről, miközben Isaacman lehetőséget kap a jelentős reformokra, amelyek a NASA történetének legnagyobb változásait hozhatják el.
Bár a NASA projektek eddig is drágák voltak, az emberiség számára számos csodát mutattak be, és hozzájárultak a tudomány iránti érdeklődés növekedéséhez. Az űrkutatás jövője azonban bizonytalan, és az emberek figyelemmel kísérik, hogy a NASA hogyan alkalmazkodik a változó körülményekhez és a magánszektor kihívásaihoz.

