Hírek,  Tech

Ki nyeri a versenyt az emberi robotok fejlesztésében?

Egy ragyogó tavaszi reggel van Hannoverben, Németországban, és éppen egy robotot készülök meglátogatni. A Unitree, egy kínai cég által épített G1 humanoid robot bemutatójára hívtak meg a Hannoveri Vásáron, amely a világ egyik legnagyobb ipari kereskedelmi eseménye. A G1 körülbelül 130 centiméter magas, kisebb és megfizethetőbb, mint a piacon lévő többi humanoid robot, és rendkívül folyékony mozgásának és ügyességének köszönhetően olyan videók kellettek el, ahol táncot jár és harcművészeti mutatványokat végez, hogy azok vírusként terjedtek el. Ma a G1-et Pedro Zheng, a Unitree értékesítési menedzsere irányítja távolról. Elmondása szerint a vásárlóknak minden G1-et programozniuk kell az autonóm funkciókhoz. Az emberek elhaladnak mellette, és aktívan próbálnak kapcsolatba lépni a G1-el, ami nem mondható el sok más gépről, amelyeket ebben a hatalmas konferenciateremben mutatnak be. Megpróbálnak kezet fogni vele, hirtelen mozdulatokat tesznek, hogy lássák, reagál-e, nevetnek, amikor a G1 integet vagy hátradől, és elnézést kérnek, ha nekik ütköznek. Van valami abban az emberi formában, ami, noha kísérteties, mégis megnyugtatja az embereket.

A Unitree csak egy a sok cég közül, amelyek világszerte humanoid robotokat fejlesztenek. Az üzleti lehetőségek hatalmasak – a robotok munkaereje nem igényel szabadságot vagy fizetésemelést. Emellett lehetnek a végső háztartási gépek is, hiszen ki ne szeretne egy olyan gépet, amely elvégzi a mosást és bepakolja a mosogatógépet? Azonban a technológia még mindig messze van attól, hogy ezt megvalósítsa. Míg a robotkarok és mobil robotok évtizedek óta elterjedtek a gyárakban és raktárakban, ezekben a munkahelyekben a körülmények szabályozhatóak, és a munkavállalók biztonságban tarthatók. Humanoid robotok bevezetése egy kiszámíthatatlanabb környezetbe, mint például egy étterem vagy otthon, sokkal nehezebb feladat. Ahhoz, hogy a humanoid robotok hasznosak legyenek, erősnek kell lenniük, de ez potenciálisan veszélyes is lehet – egy rossz időben bekövetkezett elesés is balesetet okozhat. Rengeteg munka vár még azokon a mesterséges intelligenciákon, amelyek irányítani tudnák ezeket a gépeket. A Unitree egyik képviselője a BBC-nek azt nyilatkozta: „A mesterséges intelligencia még nem érte el a áttörési pillanatát. A mai robotok mesterséges intelligenciája alapvető logikai és érvelési feladatokat, mint például a bonyolult feladatok logikus módon történő megértését és végrehajtását, kihívásként éli meg.”

Jelenleg a G1-et kutatóintézetek és technológiai cégek számára értékesítik, akik a Unitree nyílt forráskódú szoftverét használhatják fejlesztéshez. Egyelőre a vállalkozók a humanoid robotokra összpontosítanak a raktárakban és gyárakban, ahol Elon Musk a legnagyobb népszerűségnek örvend. Autógyártó cége, a Tesla, egy Optimus nevű humanoid robotot fejleszt. Januárban azt nyilatkozta, hogy „több ezer” robotot fognak építeni idén, és azt várja, hogy „hasznos feladatokat” fognak ellátni a Tesla gyáraiban. Más autógyártók is hasonló utat követnek. A BMW nemrég humanoid robotokat mutatott be egy amerikai gyárban, míg a dél-koreai Hyundai több tízezer robotot rendelt a Boston Dynamics-tól, a robotcég, amelyet 2021-ben vásároltak meg.

Thomas Andersson, a STIQ kutatócég alapítója, 49 céget követ nyomon, amelyek humanoid robotokat fejlesztenek. Ha a definíciót kiterjesztjük a két karos, de kerekeken hajtó robotokra, akkor több mint 100 céget figyel. Andersson szerint a kínai cégek valószínűleg dominálni fogják a piacot. „A robotika ellátási lánca és az egész ökoszisztéma Kínában hatalmas, és nagyon könnyű iterálni a fejlesztéseket és végezni a kutatás-fejlesztést” – mondta. A Unitree ezt az előnyt hangsúlyozza, mivel a G1 ára 16 000 dollár (kb. 12 500 font), ami olcsónak számít egy robot esetében. Andersson azt is kiemeli, hogy a befektetések az ázsiai országok javára billennek. Egy nemrégiben készült STIQ jelentés szerint a humanoid robotok finanszírozásának közel 60%-át Ázsiában gyűjtötték össze, míg az Egyesült Államok a többit vonzza. A kínai cégeknek az állami és helyi kormányzat támogatása is előnyükre válik. Például Sanghajban egy állami támogatású képzőhely működik, ahol tucatnyi humanoid robot tanulja meg a feladatok elvégzését.

De hogyan tudnak az amerikai és európai robotgyártók versenyezni ezzel? A bristoli székhelyű Bren Pierce három robotikai céget alapított, legújabb vállalkozása, a Kinisi most indította el a KR1 robotot. Bár a robotot az Egyesült Királyságban tervezték és fejlesztették, gyártása Ázsiában fog történni. „A probléma az, hogy egy európai vagy amerikai cégnek először meg kell vásárolnia az összes alkatrészt Kínából. Így aztán értelmetlen, hogy a motorokat, akkumulátorokat, ellenállásokat mind át kell szállítani a világ másik végére, amikor azokat egyszerűen a forrásnál is össze lehet rakni, ami Ázsiában van” – magyarázta. Pierce a robotjait Ázsiában gyártja, és a költségeket is csökkenti azzal, hogy nem a teljes humanoid formát célozza meg. A KR1, amelyet raktárakra és gyárakra terveztek, nem rendelkezik lábakkal. „Minden ilyen helynek sík padlója van. Miért akarnánk a bonyolult formátum költségeit növelni, amikor egyszerűen egy mobil alapon is elhelyezhető?” – kérdezi. Amennyire lehet, a KR1-et sorozatgyártott alkatrészekből építik – a kerekek olyanok, mint amilyeneket elektromos robogókon találni. Pierce filozófiája az, hogy minél több dolgot vásároljon boltban kaphatóan. „Tehát minden motorunk, akkumulátorunk, számítógépünk, kameránk kereskedelmi forgalomban kapható, sorozatban gyártott alkatrészek” – mondja. Mint a Unitree versenytársai, Pierce is azt állítja, hogy a valódi „titkos összetevő” a szoftver, amely lehetővé teszi a robotok együttműködését az emberekkel. „Sok cég hoz létre nagyon fejlett technológiájú robotokat, de aztán szükség van egy doktorira a robotikában ahhoz, hogy valóban telepíteni és használni lehessen őket” – fogalmazott. „Amit próbálunk tervezni, az egy nagyon egyszerűen használható robot, amelyet a raktár vagy gyár átlagos munkavállalója is pár órán belül megtanulhat használni” – tette hozzá. Elmondása szerint a KR1

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c62jxdxng7do

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük