Hírek,  Magazin

Az Egyesült Királyság legritkább állatfajait a gyújtogatott fűtüzek fenyegetik

Az Egyesült Királyság ritka vadvilágának egy része súlyosan veszélybe került az utóbbi hetek intenzív tűzvészei miatt, amelyek következtében a természetvédők figyelmeztetnek, hogy sok faj közel kerül a kihaláshoz. Az érintett állatok közé tartozik a veszélyeztetett fajok, például a tojásos ölyv és a vízi pocok, amely már a leggyorsabban fogyatkozó emlős az Egyesült Királyságban. A National Trust, a brit természetvédelmi szervezet, arra figyelmeztetett, hogy a Powysban található Abergwesyn közös területen zajló folyamatos tűzvészek elpusztították a helyi aranyfekete tojásfaj utolsó megmaradt fészkét, amely a brit hegyvidékek legszebb madarának számít. Az idei év eddig mintegy 284 négyzetkilométernyi területet égetett fel tűzvész, ami nagyobb terület, mint Birmingham. A BBC által megszerzett adatok szerint Walesben a tűzoltóságok már közel 1400 tűzvész ellen küzdöttek ebben az évben, és a tűzoltóságok arra kérik az embereket, hogy „felelősen cselekedjenek”, és jelentsenek minden gyanús viselkedést a rendőrségnek.

A National Trust illetékese, Ben McCarthy elmondta, hogy 2025 „a legrosszabb évnek tűnik a emberi tevékenységek által okozott tűzvészek szempontjából az országban.” A szakértők úgy vélik, hogy a rekord szárazság és a szokatlanul magas márciusi hőmérséklet hozzájárultak a tűzvészek kialakulásához. A 2024-es év alacsony tűzszáma is hozzájárult, mivel több növényzet maradt, amely tüzelőként szolgálhatott. A Coed Cadw, a walesi Erdővédelmi Szövetség is jelentette, hogy az Aberystwyth közelében található Allt Boeth területén egy „pótlásra nem képes” atlanti mérsékelt erdő szenvedett el károkat, beleértve a védett kék harangvirágokat is. Ez a terület, amelyet kelta esőerdőnek is neveznek, ritka növények, zuzmók és gombák otthona, és fenyegetettebb, mint a trópusi esőerdők.

Angliában a National Trust beszámolt arról is, hogy több ezer újonnan ültetett fa égett le a West Yorkshireben található Marsden Moor területén. Észak-Írország Morne hegyein pedig a gerinctelenek és a földön élő állatok, mint például a hüllők, „egyszerűen csak megégtek”. McCarthy figyelmeztetett, hogy ez a helyzet a táplálékláncra is hatással van, mivel ha nincsenek gerinctelenek, akkor azok a madarak sem tudnak megélni, amelyek ezekre támaszkodnak. Az állattenyésztés és a földművelés támogatására szükség van, hogy a kormány segítse a gazdákat és a földgazdálkodókat a tőzegmohás területek helyreállításában, amelyek nemcsak a tüzek megelőzésében segítenek, hanem a szén-dioxid megkötésében és élőhelyet is biztosítanak.

A természetvédelmi jótékonysági szervezetek, mint például a Wildlife Trusts és a Nature Conservation Cymru (INCC) is aggodalmukat fejezték ki a vízi pocok jövője miatt, amely már most is súlyos fenyegetés alatt áll az élőhelyek elvesztése és az amerikai nyércek általi ragadozás miatt. A vízi pocok és az egerek, amelyek földalatti járatokban élnek, ugyan túlélhetik a gyorsan terjedő tüzeket, de élőhelyüket és a szükséges táplálékot elpusztítják. Rob Parry, az INCC munkatársa szerint a vízi pocok „a leggyorsabban fogyatkozó emlős”. „Walesben az utolsó elérhető élőhelyük a hegyvidékekben található, ezért ha ezeket a területeket felégetik, az szörnyű a populáció számára, de az Egyesült Királyság szempontjából ez egy lépés a teljes faj kihalása felé” – tette hozzá.

Az INCC öt baglyot is figyelemmel kísér az Amman-völgyben, ahol a tűzvészek hatalmas területeket pusztítottak el. „Néhány héttel ezelőtt még hatalmas területen találtak táplálékot a fiókáiknak, de most hirtelen nincs meg ez a terület” – mondta Parry. „Nem tudom, hogyan fognak megbirkózni ezzel. Egy tűzvész egyszerűen eltünteti az élőhelyet egy éjszaka alatt.” Más ritka madarak, például a tojásos ölyv is érintett, amelyet a közelmúltban tett erőfeszítések céljából védtek, hogy növeljék számukat a walesi hegyvidékeken. Az INCC szorosabb felügyeletet kér a gazdák által végzett kontrollált égetésekre, és jobb nyomon követést a tűzvészek környezeti hatásának figyelésére.

A természetvédelmi hatóság, a Natural Resources Wales (NRW) szerint a tűzvészek „óriási problémát” jelentenek, különösen Wales déli részén, ahol a walesi kormány adatai szerint több mint a tűzvészek felét tavaly regisztrálták. Becky Davies, az NRW vezető munkatársa hangsúlyozta, hogy a legutóbbi három napban több mint 75 tűzvész történt a walesi völgyekben. „Sok domboldalunk lineáris, a völgyek oldalán sok a bracken, a heathland, a füves területek és a szénhulladék, ezek azok a dombok, amelyek lángra kapnak.” A tűzvészek környezeti hatása szélesebb körben is érezhető. Amikor esik az eső egy tűz után, az újonnan csupasz talaj és a benne rekedt foszfátok lemosódhatnak a patakokba és folyókba, rontva a víz minőségét. A tűzvészek száma évről évre változik, attól függően, hogy mikor következnek be a száraz időszakok. Az adatok szerint a walesi déli területeken a fűtüzek száma 1200%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A tűzoltóságok iskolákba járnak, hogy a gyerekeknek már fiatalon megmutassák a tűzvészek pusztító hatását.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2dej3x9432o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük