Hírek,  Magazin

Nincs béke: ukrán katonák és civilek a orosz tűzszünetről

A legutóbbi tűzszünet, amelyet Oroszország hirdetett, már órák óta tartott, amikor a Donyeck térségébe indultunk, hogy megnézzük, milyen hatással van a helyzetre. A ukrán hadsereg kísért minket egy tüzérségi állásra, Pokrovszk városától dél-nyugatra, amelyet heves harcok jellemeznek. A borongós égbolt alatt a sárguló, széles mezők mellett haladtunk, és ez a terep némileg csökkentette a drónok támadásának kockázatát. Vlagyimir Putyin orosz elnök egy háromnapos tűzszünetet javasolt, amely helyi idő szerint május 8-án éjfélkor vette kezdetét, egybeesve a második világháború befejezésének évfordulójával Európában, amely Oroszországban a Győzelem napjaként ismert közünnep. Azonban a tüzérségi állásnál hallott robbanások – a bejövő és kimenő gránáttűz – azt jelezték, hogy a frontvonalon nem állt meg a harc. Megkérdeztem Serhii-t, a Nemzeti Gárda 3. Operatív Brigádjának egyik katonját, hogy történt-e támadás Oroszország részéről az éjszaka folyamán. „Igen, támadtak az éjszaka. Itt voltak a vezetett bombák és drónok. Oroszországban nem lehet bízni. Este tűzszünetet hirdetnek, reggel pedig támadnak. Nincs tűzszünet. Mindig felkészülten állunk készen,” mondta.

Néhány perccel később megkapták a célpont koordinátáit a rádión. Néhány katona átfutott a mély sárban álló árkokon egy tisztásra, ahol egy tarackot rejtettek el, ágakkal és levelekkel takarva. Felfedték, a megfelelő irányba állították, és tüzeltek. A lövés robaja éles volt, a visszarúgás pedig leveleket és port repített a levegőbe. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította Oroszország egyoldalú háromnapos tűzszünetét. Ehelyett egy hosszabb, 30 napos tűzszünetet javasolt, amelyet az Egyesült Államok is támogatott, és amelyet Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke is megerősített a Truth Social platformján csütörtök este. Trump arra is figyelmeztetett, hogy Washington és partnerei további szankciókat fognak bevezetni, ha a tűzszünetet nem tartják be.

Ahogy a háború tovább zajlik, mindkét fél próbálja kimeríteni a másikat, érdeklődtem Max, egy 26 éves katona véleménye iránt, hogyan látja a globális diplomáciai erőfeszítéseket a tűzszünet érdekében. „Itt nem gondolkodsz ilyen dolgokon. ‘Túnelvízión’ kell lenned. Nem engedheted, hogy az érzelmek irányítsák a cselekedeteidet. Vársz a parancsra és cselekszel, ha nincs parancs, akkor próbálod eltölteni az időt, de nem engeded, hogy ilyen gondolatok a fejedbe jussanak,” mondta.

Azután elindultunk észak felé a tüzérségi állásból Dobropillya városába, amely körülbelül 19 kilométerre található az orosz állásoktól. Ez a város még mindig több ezer lakosnak ad otthont, köztük sok olyan embernek, aki kénytelen volt ide költözni, mert az otthoni városa túl veszélyessé vált. Megismerkedtünk Svitlanával, aki Pokrovszkból származik, de most Dobropillyában él. Megkérdeztem tőle, hogy szerinte Oroszország tűzszüneti felhívása hozott-e bármilyen változást a helyzetben. „Itt hallani lehet a hangokat,” mondta, utalva a folyamatos robbanásokra, amelyek olyanok voltak, mint a dörgés, amit a város külvárosából hallottunk. „Ez Oroszország tűzszünete. Ezért mondom, hogy soha nem szabad bízni bennük.” A 26 éves Serhiy is hozzátette: „A tűzszünetet csak azért hirdetik meg, hogy összezavarják az embereket és megtévesszék őket, hogy azt mondhassák a világnak: ‘mi annyira jók vagyunk, próbálunk békés úton segíteni Ukrajnának’, de valójában minden, amit tesznek, az ennek az ellenkezője.”

Dobropillya fő piacán találkoztunk Oleksandrral, aki 65 éves. „Tavaly este csendesebb volt. Előtte rendszeresen hallottuk a Shahed drónokat repülni,” mesélte. „De most újra riasztásokat hallunk, és nem vagyok biztos benne, hogy látok bármilyen tűzszünetet.” Miközben beszélt, az arca eltorzult a fájdalomtól. „Félek. Itt van a feleségem és a fiam. Nagyon félek a családomért. Félek, hogy el kell hagynunk az otthonunkat,” mondta, miközben zokogni kezdett. A helyzet továbbra is rendkívül bizonytalan, és a lakosság szorongása egyre csak növekszik a folytatódó konfliktus miatt.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5y63dvj5dqo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük