
XIV. Leo pápa új korszakot nyit a katolikus egyházban
A halál fájdalmát követően az új kezdet öröme ragyogta be a májusi napot, amikor a Szent Péter tér körüli utcákban egy hangos kiáltás hallatszott. Az emberek meglepetten néztek egymásra, majd a telefonjaikra, amikor értesültek róla, hogy fehér füst szállt fel a Vatikán felett. „Fehér füst, azt mondják, fehér füst!” kiáltották, miközben futni kezdtek a szűk kis utcákon, hogy minél közelebb jussanak a Vatikánhoz. A Szent Péter tér már zsúfolásig megtelt, amikor a 133 bíboros, akik a napokban választották meg az új katolikus egyházfőt, a választás után a bal oldalon még mindig látható fehér füstöt figyelték. A napfény aranyló sugarai átszűrődtek a Szent Péter Bazilika apostolainak szobrain, miközben a harangok örömteli zúgása töltötte be a teret. Fiatalok és idősek egyaránt zsongtak a tömegben, és egy csoport apáca kézen fogva igyekezett elkerülni a fotósokat és újságírókat.
Alig három héttel korábban Ferenc pápa áldotta meg a tömeget a Szent Péter-bazilika erkélyéről, és emléke még mindig ott lebegett a téren. Szinte mindenki, aki megosztotta benyomásait, említette Ferencet és azt, hogy az új pápának követnie kellene az ő példáját. „Most érkeztünk Amerikából,” mondta Amanda, az egyik nő a BBC-nek. „Ez olyan, mintha áldást kaptunk volna. Ezt kerestük, és itt van.” „Isteni időzítés!” viccelődött. Két stílusos nő a húszas éveikben könnyek határán álltak. „Ez egy történelmi pillanat, őrület,” mondta az egyik, hozzátéve, hogy reméli, az új pápa „legalább olyan jó lesz, mint az előző.” Ez a gondolat sok ember szájából elhangzott az utolsó percekben, mielőtt bejelentették Leo XIV pápa nevét. „Nem számít, honnan jön, amíg követi Ferenc példáját, és egységet teremt mindannyiunk, katolikusok számára,” mondta egy francia nő, miközben öt gyermekét terelgette a tér elejéhez.
Amikor Dominique Mamberti, a protodeákon, aki a híres „Habemus Papam” bejelentést mondta el, megjelent az erkélyen, a Szent Péter tér csendes lett. A tömeg lélegzetvisszafojtva hallgatta, amikor Robert Francis Prevost nevét kihirdették. A 69 éves bíboros, aki Chicagóban született és hosszú évekig misszionáriusként dolgozott Peruban, sokak számára már korábban is potenciális pápaként ismert volt. Azonban a téren állók közül sokan először megdöbbentek, és a telefonok hiánya miatt a legtöbben nem tudták gyorsan utánanézni az interneten. Így az első benyomás, amelyet Leo XIV pápáról szereztek, az volt, ahogyan bemutatkozott az impozáns erkélyről. Eleinte láthatóan meghatódva, fehér és piros miseruhában, magabiztos, de enyhén akcentussal beszélő olaszul kezdett egy terjedelmesebb beszédet, mint amit Ferenc pápa mondott 2013-ban.
„Ez a békés köszöntés elérje minden szívet és családot… és az egész világ népét. Legyen veletek a béke,” kezdte az új pápa, miközben a tér csendben hallgatta. Beszéde alatt többször is meleg tapssal fogadták, különösen amikor a „béke” szót említette, amit kilenc alkalommal is megfogalmazott, valamint amikor Ferencet idézte. A beszéd egy spanyol szakaszát, amelyben Leo XIV emlékezett perui időszakára, a dél-amerikaiak egy csoportja éljenzéssel fogadta. A pápa hangsúlyozta az egység fontosságát, és a végén arra kérte a hallgatóságot, hogy imádkozzanak együtt. Amikor elkezdte mondani az „Ave Mariát”, a térben egy mély zümmögés támadt, ahogy az emberek követték őt, és sokan saját nyelvükön imádkoztak.
A tömeg lassan elindult kifelé a térről, miközben a fiatal párok egymás karjába kapaszkodtak, boldogan mosolyogva. „Még mindig libabőrös vagyok,” mondta Carla, aki Barcelonából érkezett. „Az energia ragályos, csodálatos – ez az első alkalom itt, és számomra 100%-ban szürreális,” tette hozzá Juan, aki Ecuadorból jött és soha nem járt a Vatikánban. Amikor megkérdezték, mit remél Leo XIV pápától, azt válaszolta: „Hogy a Szent Lélek vezesse őt. Remélem, ez azt jelenti, hogy együtt mindannyian egyesülhetünk előre.”
Gemma, egy római lakos, elmondta, hogy még soha nem hallotta Robert Prevost nevét, amíg Instagramon nem találkozott vele. „A tér reakciója nem volt annyira lelkes,” tette hozzá barátja, Marco. „Ha olasz lett volna, mindenki felháborodott volna.” „De csodás este volt, csodás alkalom,” mondta Gemma. „Ez volt az első konklávém. És ez az új pápa csak 69 éves, szóval ki tudja, mikor lesz a következő?” A tér végül kiürült. A Vatikán körüli éttermek megteltek zarándokokkal, papokkal és turistákkal. A párok az utolsó szelfiket készítették a bazilika előtt. Közben az Apostoli Palotában, amelyet most már megnyitottak, Robert Prevost egy rövid magánimát mondott. Ezután először lépett be a Sixtus-kápolnába Leo XIV néven, a 267. pápaként. A katolikusok Észak-Írországban szintén reagáltak az új pápa hírére. A római katolikus Salfordi püspök üdvözölte az első amerikai pápa megválasztását. A hosszú hagyományok miatt az újonnan megválasztott pápáknak meg kell változtatniuk nevüket. Leo XIV testvére, Louis hangsúlyozta, hogy semmi sem lesz ugyanolyan a kinevezésével. Robert Prevost sok perui számára büszkeséget jelent, mivel azt mondják, hogy ő képviseli az országukat.

