
Xi és Putyin kapcsolata: közelség, de nem túlzottan
Xi Jinping, a kínai elnök és Vlagyimir Putyin, az orosz elnök látszólag a legjobb barátokként lépnek fel a nemzetközi porondon. Az orosz főváros, Moszkva Vörös terén zajló győzelmi napi felvonuláson Xi a helyi elnök jobbján foglalt helyet, ami a szoros szövetség szimbólumának tekinthető. Xi az esemény előtt néhány órával úgy nyilatkozott, hogy a két ország közötti kapcsolat „törhetetlen”, és azt javasolta, hogy Oroszország és Kína „acélbarátok” legyenek. Ez már Xi tizenegyedik látogatása Oroszországban 2013-as elnöki hivatalba lépése óta, és a két vezető eddig több mint 40 alkalommal találkozott. Putyin már bejelentette, hogy ősszel Kínába látogat, és a két elnök korábban még egy ritka nyilvános ölelést is megosztott egymással.
Bár a két vezető közötti nyilvánvaló barátság sokaknak szemet szúr, a valóságban a kapcsolatuk sokkal összetettebb. Mathieu Boulegue, az Európai Politikai Elemzések Központjának szakértője megjegyezte, hogy a két férfi közötti interakciók és a patriotikus összetartozás megnyilvánulásai mellett fontos figyelembe venni a valódi tartalmat is. „A szimbólumok lenyűgöznek minket, de érdekes megnézni a kapcsolat mögött rejlő valódi lényegét” – tette hozzá. Xi elnök rendkívül óvatosan manőverezik, mivel Oroszország fontos partner Kína számára, de Putyin Ukrajna ellen indított inváziója miatt a világ nagy részében nemzetközi pariah-ként kezelik, ami Kínát arra kényszeríti, hogy ügyeljen arra, hogy barátsága Moszkvával ne szigetelje el más potenciális partnereit, főleg, hogy közben gazdasági háborút folytat az Egyesült Államokkal.
Kína hónapok óta próbálja közeledni Európához, különösen Donald Trump elnökké választása óta, amikor is Beijing igyekezett stabil alternatív globális partnerként bemutatkozni a Washingtonban tapasztalható kiszámíthatatlansággal szemben. A héten voltak jelek arra, hogy ezek a diplomáciai közeledések kezdik meghozni gyümölcsüket. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, és António Costa, az Európai Tanács elnöke kedden üzeneteket váltottak Xi elnökkel és Li Qiang kínai miniszterelnökkel a kétoldalú kapcsolatok 50. évfordulója alkalmából.
A potenciális partnerség legnagyobb akadálya azonban a Peking és Moszkva közötti szoros kapcsolat, valamint Kína gazdasági támogatása Oroszország számára. Kína eddig nem ítélte el „régi barátját” az invázió miatt, inkább a „válság” megoldását sürgeti. Ha Xi elnök túlságosan közel áll Putyinhoz, az feszültséget okozhat Európával, amely barátságra vágyik. Ugyanakkor Xi más fontos üzenetet is szeretne közvetíteni. Trump kezdeti próbálkozásai, hogy véget vessen a háborúnak Ukrajnában, szoros személyes kapcsolatára építettek Putyinnal. Ez arra késztette az elemzőket, hogy megkérdezzék, vajon Washington próbál-e szakadékot ásni Moszkva és Peking között. Xi szeretné világossá tenni Trump számára, hogy ez nem lehetséges. „Együtt meg kell akadályoznunk minden olyan tervet, amely megzavarja vagy aláássa baráti és bizalmi kötelékeinket” – írta egy aláírt cikkben orosz médiának.
Putyin és Xi egyaránt kifejezte aggodalmát Trump „Arany Kupola” rakétavédelmi rendszerének terveivel kapcsolatban, amelyet az Egyesült Államok fölé akarnak telepíteni, és ezt „mélyen destabilizáló” intézkedésnek nevezték, amely fegyveres konfliktust generálhat az űrben. Mindkét vezető arra törekszik, hogy bemutassa a világ alternatív rendjének vízióját az amerikai hegemóniával szemben. Ugyanakkor Xi tisztában van vele, hogy míg Kína szuperhatalom, addig Oroszország hatalma mostanra korlátozottá vált. Az Ukrajnában zajló háború gyengítette Oroszország gazdaságát és kimerítette katonai erejét, a nyugati szankciók pedig Moszkvát sokkal inkább Kínára utalják a gazdasági fennmaradás érdekében.
Boulegue megjegyezte, hogy „Oroszországnak sokkal nagyobb szüksége van Kínára, mint fordítva”, és Putyinnak el kell fogadnia ezt a helyzetet. A két vezető közötti barátság és együttműködés, amelyet a Vörös téren végigsétáló tankok mellett figyelhetünk meg, valójában sokkal bonyolultabb, mint ahogy azt a nyilvános ölelések és mosolyok sugallják. A jövőben azonban számos olyan feszültség és diszharmónia forrása is felmerülhet, amely a két ország kapcsolatát nehezítheti.

