
Hogyan segítik Dominika vulkánjai a zöldenergia fejlődését
Dominika, a Karib-tenger szívében található kis sziget, lenyűgöző tájaival és természeti csodáival vonzza az ökoturistákat. Az országot, amelyet a „Természet szigetének” is neveznek, tavaly 83,966 látogató kereste fel, ami 13%-os növekedést jelent 2023-hoz képest. A turisták számának emelkedését új közvetlen járatok az Egyesült Államokból, valamint több szálloda megnyitása is elősegítette. Dominika, amely 2017-ben súlyos károkat szenvedett el a Maria hurrikán következtében, mára sikeresen felépült, és a kormány elhatározta, hogy kihasználja természeti erőforrásait a tiszta energia előállítására a 66,000 fős lakosság és a turizmus számára.
Az ország hosszú ideig a behozott dízel üzemanyaggal működő generátoroktól függött, de most egy geotermikus erőmű építése van folyamatban az ország déli részén. Az új erőmű forrása a természetes földalatti tározókban található forró víz, amelyet a környező vulkáni kőzet melegít. A 10 megawattos kapacitású létesítmény a Laudat falucska közelében, a buja Roseau-völgyben épül, és várhatóan az év végére üzembe áll. A geotermikus erőmű működése során a felszínre hozott gőzt turbinák meghajtására használják fel, amelyek áramot termelnek. A használt gőz ezután lehűl, vízzé alakul, és visszajuttatják a föld alá, hogy a folyamat újraindulhasson.
Dominika energiaügyi minisztere, Dr. Vince Henderson elmondta, hogy a kormány célja, hogy 2030-ra teljesen megszüntesse a dízelgenerátorok használatát az áramtermelésben. A geotermikus erőmű működése várhatóan csökkenti az áramdíjakat is. A tervek között szerepel, hogy a felesleges elektromosságot tengeralatti kábeleken keresztül a szomszédos szigetekre exportálják. Dr. Henderson reméli, hogy a dominikai geotermikus erőmű sikere más karibi országokat is inspirál majd, hogy megvizsgálják a megújuló energiaforrások kihasználásának lehetőségeit.
Dominika geotermikus erőműve lesz a második ilyen létesítmény a Karib-térségben. Guadeloupe, Franciaország tengerentúli területe, már három évtizede működtet egy 15 megawattos erőművet. A Roseau-völgyi létesítmény egy állami és magánszféra közötti partnerség keretében jön létre a dominikai kormány és az amerikai-izraeli Ormat Technologies megújuló energia vállalat között. A projekt költségei több tízmillió amerikai dollárra rúgnak, amely részben különböző kormányzati támogatásokból és befektetésekből származik, beleértve az Egyesült Államokat, az Egyesült Királyságot, Japánt és Új-Zélandot. További finanszírozást különböző nem kormányzati szervezetektől és a Világbanktól, valamint a Karib Fejlesztési Banktól kaptak.
A dominikai kormány jelentős erőforrásokat fektetett a projektbe, amely kezdetben magas költségekkel és bonyolult feltárási folyamatokkal járt, beleértve a mélyfúrásokat is a hőmérsékletek tesztelésére. Az Ormat vezérigazgatója, Doron Blachar elmondta, hogy a geotermikus energia nagyszerű, nulla emissziós áramforrás, amely nem függ a széltől vagy a napfénytől, és 24/7 működik. Emellett munkahelyeket teremt az országban, mind a kivitelezés, mind a létesítmény üzemeltetése során.
Bár a geotermikus energia előnyei egyértelműek, a dominikai erőművel kapcsolatban néhány helyi lakos, köztük Atherton Martin környezetvédő, aggodalmát fejezte ki a Roseau-völgy ökológiai értéke miatt. Martin szerint a növényzet eltávolítása az feltárási folyamat során „nagy mértékben csökkentette a vadon élő állatok számát”, beleértve a helyi békákat is. Más lakosok is megemlítették a projekt költségeivel kapcsolatos ellentmondásokat. A dominikai kormány állítólag körülbelül 15 millió dollárt fektetett a projektbe, ami nem kis kihívás volt a Maria hurrikán utáni helyreállítási munkálatok után.
A geotermikus erőművek egyik aggasztó kérdése a földrengések előidézésének lehetősége. Az Ormat azonban azt állítja, hogy működése során soha nem tapasztaltak ilyen eseteket. Blachar szerint a Karib-térség geotermikus technológiájának központjává válhat, és már dolgoznak más vulkáni szigeteken, mint Grenada, Saint Lucia, Saint Kitts és Nevis, valamint Saint Vincent és a Grenadine-szigetek geotermikus potenciáljának feltárásán.
A dominikai erőművet 20 évig működteti az Ormat, mielőtt átadná az állami áramtermelő cégnek, a Domlec-nek. A projekt várhatóan körülbelül 30 helyi embernek ad munkát, amikor az idén üzembe áll. A létesítmény kezdetben Dominika csúcsidőszaki áramigényének felét fogja kielégíteni, később pedig várhatóan elegendő áramot termel majd az ország teljes energiaigényének fedezésére, és elegendő többletet biztosít a szomszédos szigetekre történő exportálásra. Az OECS, a Karib-térség országait tömörítő szervezet, nemrégiben célul tűzte ki, hogy a következő 10 évben 30%-ra emeli a megújuló energia arányát, míg Dominika és Saint Kitts a 100%-os célkitűzést tűzte ki. Dr. Didacus Jules, az OECS főigazgatója, Dominika geotermikus projektjét „bátor és látomásos lépésnek” nevezte, hangsúlyozva, hogy a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség csökkentése nemcsak lehetőség, hanem létfontosságú szükségszerűség a térség számára.

