
Az Egyesült Királyságnak mindent meg kell tennie az EU-val való kereskedelem újjáépítéséért, figyelmeztet a bank vezetője
A Bank of England kormányzója, Andrew Bailey, a közelmúltban hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyságnak sürgősen „újra kell építenie” kereskedelmi kapcsolatát az Európai Unióval, és mindent meg kell tennie a hosszú távú kereskedelem javítása érdekében, különösen a legutóbbi amerikai megállapodás után. Bailey a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy mint közszolgaként nem kívánja kommentálni a Brexit kérdését, de hangsúlyozta, hogy a Brexit utáni időszak kereskedelmi hatásainak visszafordítása „kedvező lenne” az Egyesült Királyság számára.
Az Egyesült Királyság kormánya jelenleg tárgyalásokat folytat az EU-val, hogy átformálja kereskedelmi és biztonsági kapcsolatait, amelynek keretein belül egy csúcsértekezlet is várható a hónap végén. Az Egyesült Államokkal kötött megállapodás lehetőséget teremtett arra, hogy az Egyesült Királyság állategészségügyi megállapodást kössön az EU-val, amely magában foglalja a normák összehangolását a poszt-Brexit bürokrácia csökkentése érdekében az élelmiszer-, mezőgazdasági és halászati export terén.
A legújabb amerikai-brit megállapodás részeként a Fehér Ház beleegyezett abba, hogy csökkenti az importvámokat egy meghatározott számú brit autóra, és vámmentesen engedélyezi egyes acél- és alumíniumtermékek beáramlását az Egyesült Államokba. Azonban a brit termékek többségére 10%-os vámot továbbra is fenntartanak. Bailey a brit és az EU közötti szorosabb kapcsolat gazdasági és inflációs hatásaira vonatkozó kérdésekre válaszolva elmondta, hogy „kedvező lenne, ha nyitottabb gazdaságot tudnánk kialakítani az Európai Unióval, mivel az utóbbi években csökkent a kereskedelem volumene az EU-val”.
A kormányzó hangsúlyozta, hogy az EU az Egyesült Királyság legnagyobb kereskedelmi partnere, így rendkívül fontos, hogy mindent megtegyenek annak érdekében, hogy a Brexit kapcsán hozott döntések ne rongálják a hosszú távú kereskedelmi pozíciót. „Remélem, hogy ezt a helyzetet kihasználva újra tudjuk építeni ezt a kapcsolatot” – tette hozzá Bailey. A kormányzó azt is megjegyezte, hogy az Egyesült Királyság globális szinten folytatott megállapodásai fontos példát mutatnak más országok számára. „Ez azt bizonyítja, hogy a kereskedelmi megállapodások fontosak. Megállapodások köthetők, és a kereskedelem alapvető jelentőséggel bír” – mondta.
Bár az Egyesült Államokkal kötött megállapodás gazdaságilag viszonylag kicsi, mégis fontos néhány specifikus ágazat számára. Az Egyesült Királyság központi bankja, a Bank of England, a közelmúltban másodszor is csökkentette az alapkamatot az évben, ami mögött az infláció lassulása áll. Az Egyesült Királyságban az infláció csökkent, de még mindig meghaladja a Bank of England 2%-os célját, ami jelentős hatással van a lakáshitelekre, kölcsönökre és megtakarítási kamatokra.
A jövőbeli kereskedelmi kapcsolatok és a gazdasági helyzet javítása érdekében az Egyesült Királyság kormányának és a Bank of England vezetésének folyamatosan figyelemmel kell kísérnie a globális kereskedelmi trendeket és a Brexit utáni hatásokat. Az elkövetkező hónapokban különösen fontos, hogy a kormány ne csak a kereskedelmi megállapodásokra, hanem a belső gazdasági stabilitásra is összpontosítson, hogy a brit gazdaság a lehető legjobban felkészült legyen a jövőbeli kihívásokra. Az EU-val való kapcsolatok újjáépítése kulcsfontosságú lépés lehet ezen a téren, amely elősegítheti a gazdaság fellendülését és a kereskedelmi lehetőségek bővülését is.

