
A Pegasus kémprogram gyártóját 167 millió dollárra büntették a WhatsApp feltörése miatt
Az izraeli NSO Group, a Pegasus kémprogram fejlesztője, 167 millió dollár (125 millió font) kártérítést köteles fizetni a WhatsAppnak, miután kiderült, hogy 2019-ben 1400 embert hackeltek meg a szoftver segítségével. A Pegasus egy olyan rosszindulatú program, amely távolról telepíthető mobiltelefonokra, lehetővé téve a felhasználók mikrofonjainak és kameráinak hozzáférését, valamint más adatainak megszerzését. Az NSO Groupot azzal vádolják, hogy lehetőséget adott autoriter rezsimeknek arra, hogy figyeljék a újságírókat, aktivistákat és politikai személyiségeket.
A WhatsApp tulajdonosa, a Meta, örömmel nyilatkozott a bírósági döntés kapcsán, hangsúlyozva, hogy ez a „történelmi győzelem az illegális kémprogramok fejlesztése és használata ellen”. Az NSO Group reagálásában kiemelte, hogy alaposan meg fogják vizsgálni a döntés részleteit, és a megfelelő jogi lépéseket, beleértve a fellebbezést, meg fogják tenni. Ez az eset precedensértékű, mivel először tartanak felelősnek egy kémprogram fejlesztőt a mobiltelefon-platformok biztonsági résének kihasználásáért.
Az NSO Group érvelése szerint a Pegasus technológia kizárólag súlyos bűnözők és terroristák ellen lett kifejlesztve. Ugyanakkor sokan azt állítják, hogy a szoftver használatban van olyan országokban, ahol politikai ellenfeleket és más, a nemzeti biztonságra fenyegetést jelentő személyeket céloznak meg. A Pegasus körüli botrány 2021-ben robbant ki, amikor kiszivárgott egy lista, amely 50,000 telefonszámot tartalmazott, melyek a hackelés gyanúja alá estek. A globális média e számok közül sok politikust, államfőt, üzletembert, aktivistát és több arab királyi családtagot azonosított, beleértve több mint 180 újságírót is.
A kanadai The Citizen Lab kutatócsoport szerint a Pegasus kémprogram olyan eszközöket is megfertőzött, amelyek a Downing Street és a Külügyminisztérium hivatalnokaihoz tartoztak. Továbbá Emmanuel Macron francia elnök és Jamal Khashoggi családtagjai is a hackelés áldozatai között lehetnek, Khashoggi, aki kritikusan nyilatkozott Szaúd-Arábia kormányáról, 2018 októberében a szaúdi konzulátuson meggyilkolták Isztambulban.
A bíróság az NSO Groupot 444,000 dollár kártérítés megfizetésére is kötelezte a Meta felé, ezzel egy hatéves jogi csata után hozva döntést az amerikai közösségi médiás óriás és az izraeli megfigyelő cég között. A Meta képviselői hangsúlyozták, hogy a zsűri döntése fontos elrettentő példát jelent az iparág számára, amely az illegális cselekedeteikkel amerikai cégeket céloz meg. Az NSO Group viszont kiemelte, hogy technológiájuk kulcsszerepet játszik a súlyos bűncselekmények és a terrorizmus megelőzésében, és hogy a kormányzati ügynökségek felelősségteljesen használják azt.
A WhatsApp sikeres peres ügye lehetőségeket nyithat meg más technológiai óriások előtt is, akiknek platformjait szintén megcélozták a Pegasus kémprogrammal. A technológiai világban egyre többen figyelnek arra, hogy a jogi lépések és a felelősségre vonás elkerülhetetlenné válik a kiberbiztonság megsértése esetén, különösen, amikor az emberek magánéletét és biztonságát érinti a technológia használata. Az NSO Group ügye tehát nem csupán egyetlen cég problémája, hanem rávilágít arra, hogy a digitális korszakban a kiberbiztonság és az adatvédelem egyre fontosabbá válik a globális színtéren.

