
Új műholdas felvételek leplezik le a megsérült észak-koreai hadihajót
Észak-Korea titkos világában ritkán láthatunk nyilvános baleseteket, azonban a legfrissebb hírek szerint a legújabb hadihajójuk egy hajógyári baleset következtében súlyosan megsérült. A legfrissebb műholdas felvételek először mutatták meg a baleset mértékét, amely során a hadihajó oldalára borulva hever, és nagy kék ponyvákkal van letakarva. A hírek szerint a hajó egy része a szárazföldön fekszik, ami arra utal, hogy a baleset következményei meglehetősen komolyak lehetnek.
Az állami média pénteken arról számolt be, hogy hivatalos nyomozás indult az esettel kapcsolatban, amelyet Kim Jong Un, az ország vezetője „bűncselekménynek” minősített. Fontos megjegyezni, hogy a beszámolók nem említettek sérülteket vagy haláleseteket a csütörtöki baleset kapcsán, amely a keleti partvidéken, Chongjin városában történt. A KCNA, Észak-Korea hivatalos hírügynöksége igyekezett mérsékelni a baleset súlyosságát, kijelentve, hogy a kár „nem komoly”, és az első jelentések ellenére a hajó alján nincsenek lyukak. A hírügynökség arról is beszámolt, hogy a hajó jobb oldala megkarcolódott, és egy bizonyos mennyiségű tengervíz jutott be a hajó hátulsó részébe a mentőcsatornán keresztül.
A hajógyár vezetőjét, Hong Kil Hot, már be is idézték a hatóságok, ami arra utal, hogy szigorú vizsgálat indult az ügyben. A KCNA szerint körülbelül tíz napba telik, mire helyreállítják a romba dőlt hadihajó oldalát. Kim Jong Un a baleset okozójaként „abszolút gondatlanságot, felelőtlenséget és tudománytalan empíriát” említett. Kiemelte, hogy azok, akik „felelőtlenségi hibákat” követtek el, a következő hónapban sorra kerülő plenáris ülésen felelni fognak tetteikért. Bár a büntetések mértéke nem világos, Észak-Korea hírhedt emberi jogi helyzete miatt sokan aggódnak a következmények miatt.
A baleset különösen figyelemre méltó, mivel mindez néhány héttel azután történt, hogy Észak-Korea bemutatta legújabb, 5000 tonnás rombolóját, a Choe Hyont, amelyet Kim Jong Un „meghatározó áttörésnek” nevezett az észak-koreai haditengerészet modernizálásában. A vezető azt ígérte, hogy a hajót jövő év elején üzembe helyezik. Kim szerint a baleset „súlyosan sértette országunk méltóságát és büszkeségét egy pillanat alatt”.
A baleset körüli zűrzavar és az azt követő nyomozás mellett Dél-Korea is fokozta erőfeszítéseit, hogy segítse az észak-koreai dezertőröket a déli letelepedésben. Ez a hír különösen figyelemre méltó, mivel Észak-Korea először erősítette meg, hogy katonái Oroszországgal együtt harcolnak. Mindössze néhány nappal azután, hogy Valery Gerasimov, Oroszország katonai vezetője, dicsérte az észak-koreai csapatok „hősiességét”.
A helyzet tovább bonyolódik, hiszen a járvány előtt Észak-Koreában minden évben ünnepelték Kim Il Sung születésnapját, amely a rendszer kiemelkedő eseménye volt. A mostani baleset és a hadihajó ügye rávilágít arra, hogy a titkos állam milyen sebezhető lehet, és hogy a vezetésnek mennyire fontos a haditengerészet modernizálása és a nemzeti büszkeség fenntartása. A baleset súlyos következményekkel járhat, nemcsak a hadihajóra nézve, hanem a politikai helyzetre is, amely az ország jövőjét is befolyásolhatja.

