
A titkos amerikai gyár, amely felfedi Trump Amerika első terveinek ellentmondásait
Az Egyesült Államokban, Arizona sivatagában, Phoenix közelében egy rendkívüli építkezés zajlik, amely nemcsak az amerikai gazdaságra, hanem a globális piacra is jelentős hatással lesz. A világ legfejlettebb félvezetőinek gyártására készülő üzemet a tajvani TSMC, azaz a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company építi. Ez a vállalat a világ fejlett félvezetőinek 90%-át gyártja, és most először bővíti tevékenységét az Egyesült Államokban, hogy elkerülje a kínai importált chipekre vonatkozó vámok veszélyét. Az Arizona állambeli gyár, amelyet „Fab 21”-nek neveznek, a világ egyik legfontosabb gyárának számít, és az építkezés folyamata szigorúan titkos, mivel a gyártási folyamat során felhalmozott szellemi tulajdon védelme érdekében semmiféle külső eszköz nem vihető be a létesítménybe.
A gyár építése során a TSMC ügyfelei, mint például az Apple és az Nvidia, bíznak abban, hogy a vállalat megőrzi a jövőbeli termékek tervezését. A gyár fejlesztése Trump elnök figyelmét is felkeltette, aki gyakran hivatkozik a létesítményre, mint az amerikai gazdasági politikájának példájára. Trump úgy véli, hogy TSMC döntése az Egyesült Államokban való további befektetésről, amely közel 100 milliárd dollárra rúg, az ő vámfenyegetéseinek következménye.
A TSMC Arizona üzemének fejlesztése nemcsak gazdasági, hanem geopolitikai szempontból is kiemelkedő jelentőségű. Tajvan chipgyártási képessége az ország „Szilícium Pajzsa”, amely védi a lehetséges kínai invázióval szemben. A pandémia során tapasztalt ellátási láncok nehézségei újraértékelték ezt a stratégiát, és felvetették a kérdést, hogy mennyire biztonságos egyetlen országra támaszkodni a kritikus technológiák terén. Kína ugyanis igényt tart Tajvanra, míg Tajvan saját magát a kínai szárazföldtől elkülönült államként definiálja.
Greg Jackson, a létesítmény egyik menedzsere, elmondta, hogy a gyárak rendkívül fejlettek és bonyolultak. A chipgyártás folyamata több ezer lépésből áll, és a legmodernebb technológiák kombinációját igényli. A gyártás során használt „extreme ultraviolet (UV) light” technológia segít a mikroszkopikus transzformátorok létrehozásában, amelyek a modern élet alapvető építőkövei. A gyárban a tiszta környezet megteremtésére külön védőöltözetet viselnek a dolgozók, hogy megakadályozzák a szennyeződéseket.
A TSMC megalapítása 1987-re nyúlik vissza, amikor a tajvani kormány felkérte Morris Chang-et, hogy indítsa el a vállalatot. Az alapító célja az volt, hogy a TSMC elkötelezett félvezetőgyártóvá váljon, amely más cégek terveit valósítja meg. Azóta a cég hatalmas sikereket ért el, és nemcsak Tajvan, hanem a világ más részein is kulcsszereplővé vált a technológiai fejlődésben.
A TSMC Arizona gyárának nyitásával a cég célja, hogy válaszoljon a globális piaci igényekre, és egy új gyártási központot hozzon létre az Egyesült Államokban. Az amerikai technológiai ipar vezetői, mint például Apple és Nvidia vezetői, máris bejelentették, hogy a gyár a jövőbeni termékeikhez szükséges chipeket fogja gyártani. A félvezetőipar rendkívül érzékeny a gazdasági ciklusokra, de a csúcstechnológia jó árrései segíthetnek a tervezett vámok hatásainak mérséklésében.
A gyár fejlesztése nemcsak az Egyesült Államok gazdasági politikáját érinti, hanem a globális technológiai versenyt is. Az Egyesült Államok és Kína közötti feszültségek növekedése, valamint a technológiai fölény megőrzésére irányuló törekvések egy új korszakot jeleznek a félvezetőgyártásban. Tajvan elnöke, Lai, a demokratikus országokat, például Japánt és az Egyesült Államokat arra ösztönözte, hogy alakítsanak ki „nem vörös” ellátási láncokat, hogy ellentartsanak Kína befolyásának.
A TSMC Arizona üzemének megnyitása tehát nem csupán egy új gyár létrehozását jelenti, hanem a globális technológiai és gazdasági verseny új színterét is. A jövőben a tajvani gyártási technológia központi szerepet játszik majd a világ félvezetőiparának alakulásában.

