Hírek,  Magazin

India légi csapásai – milyen válaszra számíthatunk Pakisztántól? Négy fontos kérdés

India és Pakisztán közötti feszültségek ismét a világ figyelmének középpontjába kerültek, miután India éjszakai légicsapásokat hajtott végre Pakisztánban és a Pakisztán által irányított Kasmírban. Az indiai kormány a „megbízható hírszerzés” alapján végrehajtott támadásokat hétfőn hajnalban, helyi idő szerint 1:05 és 1:30 között, összesen 25 perc alatt végezte el. Az akció során kilenc helyszínt céloztak meg, köztük a Lashkar-e-Taiba, a Jaish-e-Mohammed és a Hizbul Mujahideen nevű militáns csoportok táborait. Az indiai hadsereg tájékoztatása szerint a légicsapások során 26 ember vesztette életét, és 46-an megsebesültek.

Pakisztán azonnal reagált, hangsúlyozva, hogy csupán hat helyszínre csapott le India, és azt állították, hogy öt indiai vadászgépet és egy drónt lelőttek. Ezen állítások megerősítését India nem erősítette meg, azonban továbbra is vitatják a pakisztáni kormány által közölt halottak és sebesültek számát. A feszültségek azután fokozódtak, hogy múlt hónapban egy halálos militáns támadás történt turisták ellen a Pahalgam környékén, ami újabb mély repedéseket okozott a két atomhatalom közötti kapcsolatokban.

A szakértők szerint ez a légicsapássorozat jelentősen eltér a korábbi válaszoktól, mivel három különböző militáns csoport infrastruktúráját célozta meg egy időben. Az eddigi válaszlépésekkel ellentétben, amelyek rendszerint a LoC (Line of Control, a de facto határ) mentén zajlottak, most India a pakisztáni Punjab területére is behatolt, célzottan támadva a terrorista csoportok központjait. Az indiai kormány célja világosan az, hogy újra megerősítse a deterrenciát, ami azt jelenti, hogy a következő támadások elkerülése érdekében világosan jelezni kívánják Pakisztán felé, hogy a terrorista akciók következményekkel járnak.

Ajay Bisaria, India korábbi pakisztáni nagykövete, hangsúlyozta, hogy az indiai légicsapások célzottabbak és láthatóbbak voltak, mint korábban, ezért nehezebb őket megkérdőjelezni. A szakértők egyetértenek abban, hogy Pakisztán válasza elkerülhetetlen, és a következő lépés az lehet, hogy a diplomaták próbálnak közvetíteni a feszültség csökkentése érdekében. Egyes szakértők, mint Ejaz Hussain, a lahóri politikai és katonai elemző, már előre jelezték, hogy valószínűleg válaszcsapások várhatók Pakisztántól, amelyek a határokon túli katonai műveletek formájában valósulhatnak meg.

A helyzet bonyolultságát fokozza, hogy miközben a közvélemény és a politikai nyomás is növekszik Pakisztánban, a közvélemény nem mutatja a háborús hisztéria jeleit, mint ahogyan azt korábban tapasztalták. Umer Farooq, egy iszlámábádi elemző, arra figyelmeztetett, hogy a politikai helyzet gyorsan változhat, és ha a közvélemény Pakisztánon belül megfordul, az katonai lépésekhez vezethet. A feszültségek növekedése közepette India is óvatosan manőverezett, miután a légicsapások után azonnal lezárta a fő határátkelőhelyet, felfüggesztette a vízkészlet-megosztási megállapodást, valamint diplomatákat utasított ki.

A jövőbeli kapcsolatok alakulása szempontjából kulcsfontosságú, hogy mindkét ország diplomáciai csatornákat használjon a konfliktusok elkerülése érdekében. A szakértők szerint a következő hetekben a helyzet tovább fokozódhat, ami a legveszélyesebb India és Pakisztán közötti konfliktussá válhat a 2002-es válság óta. A két ország közötti feszültség nemcsak a katonai akciók szintjén, hanem a politikai diskurzusban is megmutatkozik, ami tovább nehezíti a helyzetet.

A következő napok és hetek kulcsfontosságúak lesznek a régió stabilitása szempontjából, és a nemzetközi közösség figyelme is egyre inkább a két ország konfliktusának lehetséges következményeire irányul. Az eszkaláció elkerülése érdekében mindkét félnek felelősségteljes döntéseket kell hoznia, hogy a feszültségek ne csússzanak ki az irányítás alól.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cd020710v1ko

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük