Hírek,  Magazin

Megöltek egy arizonai férfit, aki most visszatér, hogy szembenézzen gyilkosával

Chris Pelkey három évvel ezelőtt egy közúti agresszió következtében vesztette életét Arizonában. Azonban a legújabb mesterséges intelligencia (AI) technológiának köszönhetően Pelkey a közelmúltban visszatérhetett a bíróságra, hogy saját szavaival mondhassa el áldozati nyilatkozatát a gyilkosa büntetés-végrehajtásának során. A családtagok elmondták, hogy a technológia segítségével megpróbálták életre kelteni Pelkeyt, hogy a saját élményeit és érzéseit közvetíthesse a tragikus eseménnyel kapcsolatban. Pelkey, aki 37 éves volt, amikor megölték, hangfelvételeit, videóit és fényképeit használták fel ahhoz, hogy az AI képes legyen életre kelteni őt egy videóban, amelyet a bíróságon mutattak be. Stacey Wales, Pelkey nővére, a BBC-nek elmondta, hogy azokat a szavakat, amelyeket az AI mondott a bíróság előtt, az ő testvérének megbocsátó természetére alapozva írta.

A bíróságon az AI által előadott Pelkey így fogalmazott: „Gabriel Horcasitasnak, annak az embernek, aki megölt engem, sajnálom, hogy abban a napban ilyen körülmények között találkoztunk.” A folytatásban Pelkey AI változata hangsúlyozta a megbocsátás fontosságát, mondván: „Hiszek a megbocsátásban és egy olyan Istenben, aki megbocsát. Mindig is így voltam ezzel, és ma is így gondolkodom.” Az AI technológiát a gyilkos, Horcasitas büntetésének kiszabásakor használták, aki már korábban bűnösnek vallotta magát a bíróság előtt.

Todd Lang bíró, aki az ügyet vezette, kifejezte, hogy értékeli az AI használatát az eljárás során. Horcasitas-t végül tíz és fél év börtönbüntetésre ítélte emberölés vádjával. Lang bíró megjegyezte: „Szerettem ezt az AI-t, köszönöm érte. Annak ellenére, hogy a család jogosan dühös, hallottam a megbocsátást, és úgy érzem, hogy az hiteles volt.” Paul Grimm, egy nyugdíjas szövetségi bíró és a Duke Law School professzora, szintén elmondta, hogy nem meglepő számára az AI alkalmazása Horcasitas büntetésének kihirdetésekor. Grimm rámutatott, hogy az arizonai bíróságok már más területeken is alkalmazzák a mesterséges intelligenciát, például a legfelsőbb bíróság döntéseinek érthetőbbé tételére.

Ugyanakkor Derek Leben, a Carnegie Mellon Egyetem üzleti etika professzora aggodalmát fejezte ki az AI használatával és a Pelkey család esetével kapcsolatos precedens miatt. Leben nem kételkedik a család szándékaiban, de attól tart, hogy nem minden esetben fogják tudni tiszteletben tartani az áldozatok kívánságait. „Ha a jövőben mások is ezt teszik, mindig biztosítani fogjuk, hogy a technológia hűen tükrözze azt, amit az áldozat akart?” – tette fel a kérdést. Stacey Wales viszont úgy véli, hogy ez lehetőséget biztosított testvérének, hogy elmondja a végső szót. „Etikával és morálisan közelítettük meg ezt az ügyet, mert ez egy erőteljes eszköz. Akárcsak egy kalapács, amelyet ablak betörésére vagy fal lebontására használnak, ez a technológia is építkezésre használható, és mi így használtuk” – tette hozzá.

Ez az eset felveti a kérdést a mesterséges intelligencia jövőbeli alkalmazásáról a jogi eljárásokban, és arról, hogy milyen hatással lesz ez a bűncselekmények áldozataira és a jogi rendszerre. Az AI fejlődése új lehetőségeket kínál, de etikai és jogi dilemmákat is felvet, amelyek komoly megfontolást igényelnek a jövőben. Pelkey története nemcsak a technológia fejlődését tükrözi, hanem azt is, hogy hogyan lehet a modern technológiát az emberek szolgálatába állítani, még a legnehezebb körülmények között is.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cq808px90wxo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük